Prečo je dôležitý kvalitný matrac

0

Človek potrebuje spať v priemere 7 – 9 hodín. Ak vám bude čas na spánok niečo neustále narúšať, budete sa ráno prebúdzať unavení. Nedostatok spánku má tiež na ľudský organizmus iné dôsledky. Aké to sú, prečo a ako vybrať kvalitný matrac, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo spôsobuje nedostatok spánku

Spánok je nevyhnutnou podmienkou pre dostatočnú regeneráciu mysle, obnovu tkanív a u detí tiež pre rast. Jeho nedostatok znižuje schopnosť sústredenia, zvyšuje nervozitu a podráždenosť. Pri dlhodobom vyčerpaní môže viesť až k depresii. Vedci odhalili, že s nedostatkom spánku narastá tiež chuť na jedlo a rastie riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, demencie a mŕtvice.

Bez kvalitného matraca to nejde

matrac spanok

Už malé deti z rozprávky O princeznej na hrášku vedia, že pre pokojný spánok je dôležitý kvalitný matrac. K jeho výberu je potrebné pristupovať podľa vašich individuálnych potrieb. Najhlavnejšími faktormi, ktoré by ste mali vziať do úvahy, sú vaša hmotnosť, poloha, v akej najčastejšie spíte, problémy s pohybovým aparátom, alergie a vek.

Tvrdosť matraca a poloha pri spánku

Najčastejšou chybou pri kúpe matraca je voľba nesprávnej tvrdosti. Vhodná tvrdosť bude závisieť od vašej polohy pri spánku, hmotnosti a veku.

tvrdost matraca

Tvrdosť 1

Najnižšia tvrdosť má číslo 1. Tieto matrace sa vyrábajú z latexu alebo lenivej peny. Keďže pomáhajú uvoľniť svalstvo, sú vhodné pre seniorov a pre ľudí s problémami s kĺbmi. Odporúčajú sa do hmotnosti 60 kg.

Tvrdosť 2

Tvrdosť dva je určená pre osoby s hmotnosťou do 100 kg. Poskytuje telu lepšiu oporu a zároveň mu nekladie veľký odpor. Výhodou je výborné prispôsobenie tvaru tela. Túto tvrdosť oceníte, ak najčastejšie spíte na boku alebo viacerých polohách. Pri spánku prevažne na chrbte matrace tvrdosti 2 nie sú vhodné.

Tvrdosť 3

Táto tvrdosť bude vyhovovať osobám do 120 kg, deťom a mladým ľuďom. Tvrdosť 3 poskytuje oporu chrbtici a menej sa prehýba. Matrace tvrdosti 3 sa vyrábajú v pružinovom a sendvičovom prevedení a sú vhodné na spanie vo všetkých polohách.

Tvrdosť 4

Matrace s tvrdosťou 4 sa vyrábajú z polyuretánovej peny, kokosového vlákna a iných materiálov. Využijú ich osoby do 150 kg. Tieto matrace sú vhodnejšie pre spánok na chrbte, preto nebudú vyhovovať tým, ktorí radi spia na boku.

Share.

Leave A Reply