Na čo nezabudnúť pri kúpe jedálenského stola

0

Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo všetko musia zvládnuť jedálenské stoly? Radi si pri nich vychutnáme jedlo, porozprávame sa s rodinou a priateľmi aj zahráme spoločenské hry. Deti si na stôl položia domáce úlohy a dospelí notebook s pracovnými povinnosťami. Ako ho vybrať, aby naplnil všetky tieto potreby?

Začnite správnou veľkosťou

Veľkosť stola bude závisieť od toho, koľko osôb na ňom bude pravidelne jedávať. Minimálny priestor, ktorý potrebuje jeden človek na pohodlné stolovanie, má šírku 60 cm. Zamyslite sa tiež nad tým, čo všetko mávate na stole položené. Ak sú to len taniere, poháre a príbory, postačí vám minimálna šírka, v akej sa jedálenské stoly vyrábajú — 80 cm. Pokiaľ si stôl radi pekne prestriete, rozložíte naň servírovacie nádoby alebo hrnce, počítajte so šírkou 100 cm. Pre štyri osoby tak budete potrebovať jedálenský stôl v rozmere minimálne 80 x 120 cm.

Kým urobíte konečné rozhodnutie, premerajte si tiež, koľko miesta vám zostane po stranách stola. Pre komfortné sadanie a vstávanie by to malo byť minimálne 80 cm.

Tvar jedálenského stola a veľkosť miestnosti

kupa jedalenskeho stola

Tvar stola, ktorý sa bude hodiť do vašej jedálne alebo kuchyne, závisí od jej veľkosti. V malom priestore ušetrí miesto štvorcový stôl. Toto riešenie je vhodné pre menej početné rodiny. Pre viac osôb môžete vybrať obdĺžnikový stôl a jednou stranou ho oprieť o stenu. V prípade návštevy tak získate miesto na sedenie naviac. Okrúhly jedálenský stôl veľmi pekne vynikne vo veľkej jedálni štvorcového tvaru. Menšie modely môžete zakúpiť aj vo vyhotovení len s jednou nohou, čím získate viac priestoru na nohy.

Aký materiál vybrať

material jedalenskeho stola

Jedálenské stoly sa vyrábajú z viacerých materiálov. Najčastejšie sú to:

  • drevo,
  • sklo,
  • plast,
  • laminovaná drevotrieska.

Do tradične zariadenej domácnosti vyberajte stoly s laminovanej drevotriesky s drevodekórom alebo dreva. Ich vzhľad vhodne zapasuje k ostatným prvkom zariadenia. V modernom interiéri, naopak, dokonale vyniknú sklo alebo plast. Kombinácia tvrdeného skla a kovu vytvára navyše nevtieravý, luxusný dojem. Okrem pekného vzhľadu očakávame od nábytku aj odolnosť a dlhú životnosť. Nakupujte preto kúsky z kvalitného materiálu, ktoré vás ani po rokoch nesklamú.

Pevný alebo rozkladací jedálenský stôl

velkost jedalenskeho stola

Poslednou otázkou, na ktorú si budete musieť odpovedať, je, či potrebujete pevný alebo rozkladací stôl. Pevný model je časťou voľbou do miestnosti, v ktorej by po rozložení stola nezostalo dostatok miesta. V takom prípade by bola investícia do rozkladacieho stola zbytočná. Výhodou je, že ušetríte na cene. Ak mávate často návštevy, budete potrebovať veľký rozkladací stôl. Ani v prípade rodinných osláv sa potom nestane, že budete musieť jesť „na etapy“ alebo stiesnení za malou stolovou doskou. Výhodou je jeho flexibilnosť. V čase, keď budete potrebovať menej miest, ho môžete mať zložený.

Share.

Leave A Reply