Drevodomy a ich výhody

0

Aj keď sa mnoho ľudí rozhodne postaviť murovaný dom, drevodomy sa aj u nás začínajú tešiť čoraz väčšej obľube. Je to pre ich dlhú životnosť, príjemné prostredie i krásu materiálu, z ktorého sú postavené. A výhod drevodomov je ešte viac.

Prečo sa rozhodnúť pre drevo?

Drevo patrí na Slovensku medzi tradičné stavebné materiály. Mnohé stavby z dreva, ktoré postavili naši predkovia, ešte stále slúžia svojmu účelu. Okrem dlhej životnosti ponúka tento materiál aj svoju schopnosť regulovať vlhkosť a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Drevo navyše pozitívne vplýva na psychiku a vytvára zdravé prostredie pre každého člena domácnosti. Drevodomy sú preto vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia alergiami alebo chronickými problémami dýchacích ciest. Pozrime sa na výhody drevodomov trochu bližšie.

Rýchlosť výstavby

drevodomy

Drevodom sa vyrába v suchom prostredí výrobnej haly. Jeho stavba je preto v oveľa menšej miere závislá na počasí. Nie je tiež potrebné počítať s časom na vyschnutie múrov. Výhodou je aj jednoduchšie vyhotovenie rozvodov bez nutnosti zdĺhavého sekania do tehly alebo pórobetónu. V novom dome tak môžete bývať už o 4 – 5 mesiacov.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Steny drevodomu sa skladajú z viacerých vrstiev. Okrem prirodzených tepelnoizolačných vlastností dreva využívajú aj iné materiály. Vo vnútri obvodových stien sa spravidla nachádza minerálna vlna a zatepľuje sa tiež fasáda. Zateplenie domu dopĺňa izolácia stropu. Drevodomy sa vďaka týmto svojim vlastnostiam stavajú v nízkoenergetickom štandarde, čím výrazne šetria na výdavky na vykurovanie. Drevodom je navyše možné postaviť aj v pasívnom prevedení.

Drevodom eliminuje riziko vzniku plesní

plesne v domacnosti

Už samotným dýchaním produkuje človek vlhkosť, a to sme ešte neprišli k činnostiam, ktoré v domácnosti bežne vykonávame. Vlhkosť vzniká pri varení, sprchovaní aj sušení bielizne. Drevo dokáže vlhkosť absorbovať a vypustiť ju späť do okolia. Vo vnútri domu tak nedochádza k hromadeniu vlhkosti, čím sa výrazne znižuje riziko vzniku plesní.

Share.

Leave A Reply