Dnes sa snažíme viac ako kedykoľvek predtým uvažovať ekologicky. Správny prístup k životnému prostrediu a minimalizovanie dopadov našej každodennej činnosti na prírodu sú základnými piliermi moderného životného štýlu. Svoju obľubu stále viac získava i kompostovanie. Kompostovanie môže zaručiť optimálne využitie vašich organických zbytkov z kuchyne. Vedeli ste, že odpad z varenia a potraviny tvoria až 30% odpadu, ktorý vyhodíme? Niektoré zdroje dokonca uvádzajú až hodnotu 60% – v podstatnej miere to záleží i na zložení vašej stravy. Tento odpad skončí na skládkach, i keď je možné ho kompostovať.
Kompostér do bytu – je vôbec možným riešením?

Možno si myslíte, že kompostovanie nie je pre vás vhodnou možnosťou, pretože nemáte k dispozícii rozľahlú záhradu. Pravdou však je, že kompostér je možné umiestniť i do bytu.
Ak sa zameriate na jeho správnu orientáciu, nebude priťahovať škodcov ani sa nestane zdrojom nepríjemného zápachu. Otázkou ostáva, či použijete kompostér do bytu s dážďovkami alebo bez nich. Myslíte, že vaše možnosti sú v tomto prípade obmedzené? Rozhodne nie.
Možno tiež uvažujete nad tým, prečo kompostovať v byte. Pravdou je, že ak kompostujete odpad zo záhrady a domácnosti, získate perfektné hnojivo pre svoje kvetinové záhony. Áno, takáto je situácia, ak máte záhradu. Ako však využiť kompost v byte? V tomto ohľade máte hneď dve možnosti. V mnohých mestách existujú služby, ktoré od vás kompost s radosťou prevezmú a využijú ho na hnojenie. Kompost však môžete využiť i vy pre izbové rastliny alebo rastliny na balkóne (pestovať môžete dokonca i paradajky alebo bobuľové ovocie) kompost rozhodne ocenia.
Kompostér na balkóne – ideálna možnosť

Umiestniť kompostér vo vnútornom priestore je pomerne náročné. Balkón však predstavuje ideálne miesto na umiestnenie kompostéra. Ak patríte medzi začiatočníkov v kompostovaní, voľte kompostér do bytu s dážďovkami. Je jednoduchší na použitie. V jeho prípade je však potrebné udržiavať v pôde optimálny pomer dusíka a uhlíka. Ten udržíte napríklad pravidelným pridávaním papieru alebo suchého lístia (pokojne i z izbových rastlín). Pri používaní papieru však pozor! Vhodnou možnosťou nie je napríklad drvený papier. Lepšie je používať novinový.
Ak plánujete používať kompostér do bytu s dážďovkami, vyhnite sa pridávaniu zvyškov mäsa alebo mliečnych výrobkov do vášho kompostu. V prípade, že plánujete kompostovať práve tieto zvyšky, je vhodné zvoliť práve verziu kompostéra bez dážďoviek – neváhajte sa zamerať na prieskum v oblasti kompostérov. Vo vnútorných priestoroch sa odporúča umiestniť kompostér do kuchyne alebo do špajzy – budete ho tak mať po ruke vždy, keď potrebujete.
Pár tipov na záver:
- Kompostér do bytu s kalifornskými dážďovkami dokáže značne urýchliť proces kompostovania a spracovania biologického odpadu z domácnosti
- Bytový kompostér s dážďovkami neumiestňujte počas mrazu alebo letných horúčav na balkón – dážďovky by mali s vysokou či nízkou teplotou problém a zahynuli by
- Do kompostéru umiestňuje len organický odpad ako napríklad šupky zemiakov, či zvyšky ovocia a zeleniny
- Tvorba kompostu trvá približne 12 týždňov
- Používaním kompostu pri pestovaní získate krajšie a voňavejšie bylinky