Ako na domácnosť bez odpadu (zero waste)

0

Každý človek vyprodukuje za rok množstvo odpadu. Ak myslíte ekologicky, iste ste sa už zamýšľali nad tým, či by sa to dalo aj bez neho. Odpoveď znie „áno“. Domácnosť bez odpadu nie je utópia a tento životný štýl si môže osvojiť každý — aj vy.

Postačí niekoľko zásad

Naše smetné koše denne zapĺňajú plasty, sklo, plechovky, zvyšky jedla aj papier. Zredukovať množstvo odpadu dokážete pomocou niekoľkých malých zmien. Od plných kontajnerov pred domom k zero waste domácnosti môžete prejsť už dnes. Postačí len dodržiavať niekoľko pravidiel.

Kúpte to, čo potrebujete

nost bez odpadu zero waste

Domácnosť bez odpadu začína nákupmi. Kupujte len to, čo naozaj potrebujete. Zmenšíte tak množstvo vecí, ktoré by ste nakoniec nepoužili a vyhodili. Viete, koľko zbytočností vám doma vďaka tomuto prístupu nebude zavadzať?

Vratné obaly šetria prírodu

Potraviny vo vratnom obale výrazne znižujú množstvo odpadu. Namiesto plastových fliaš uprednostnite sklenené, ktoré môžete vrátiť. Ak to nie je možné, skúste vybrať tovar v recyklovateľnom obale, prípadne obale z recyklovaného materiálu. Obaly, ktoré sa nedajú opäť využiť, kupujte len vtedy, ak nemáte inú alternatívu.

Náš tip: Bublinkové nápoje si oddnes nemusíte kupovať. SodaStream vás odbremení od nosenia ťažkých fliaš z obchodu a navyše ušetríte.

Namiesto igelitiek

ako na domacnost bez odpadu

Igelitky môžu nahradiť textilné tašky. Okrem ekologického aspektu oceníte aj ich vyššiu pevnosť a odolnosť. Iste sa vám nestane, že sa vám roztrhnú už pri prvom nákupe. Vlastné sieťky si môžete nosiť tiež na ovocie a zeleninu a použiť ich namiesto plastových vreciek. Tento princíp môžete využívať aj pri jedle, ktoré si prinesiete so sebou do práce a deťom kúpte desiatové boxy. Každý rok tak ušetríte prírodu od množstva plastov a servítkov.

Bio odpad

Ani zvyšky jedla nemusia skončiť v odpadkovom koši, ale dajú skompostovať. Okrem zníženia množstva odpadu vám tak prinesú aj iný benefit — získate hnojivo, ktoré využijete na hnojenie interiérových alebo exteriérových rastlín.

Kompostovanie v domácnosti vám umožní Plastia Vermikompostér Urbalive. Vermikompostér Urbalive je multifunkčná nádoba, ktorá sa postará o spracovanie bio odpadu bez zápachu a rizika plesní. Výrobcovia mysleli tiež na jednoduché čistenie a moderný dizajn, ktorý výborne zapadne na terasu alebo do chodby domu. Bio odpad sa v nádobe premieňa na hnojivo pomocou dážďoviek.

domacnost bez odpadu - komposter
 

Milujete knihy?

Pre vášnivých čitateľov je tu ešte jeden tip. Namiesto klasických tlačených kníh uprednostnite elektronické. Čítačka kníh nielen šetrí lesy, ale aj priestor a vaše peniaze. Navyše budete mať prístup k množstvu titulov, z ktorých niektoré už ani nie sú v ponuke. Domácnosť bez odpadu využíva tiež elektronické licencie na filmy a softvér. Žiadne zbytočné krabičky s CD a DVD sa vám už viac nebudú povaľovať po poličkách.

 
Share.

Leave A Reply