Orchidea je právom považovaná za kráľovnú medzi kvetmi. Ak sa rozhodnete pre jej pestovanie v byte, do celého interiéru vdýchne jedinečné čaro. Ako pestovať orchidey, aby vám svojou krásou dlho robili radosť?
1. Základom pestovania orchidey je výber vhodného miesta

Miesto pre orchideu vyberajte podľa druhu, pre ktorý ste sa rozhodli. Pre domácnosti najčastejšie pestovanú orchideu Phalaenopsis je najvhodnejším miestom okno obrátené na východ, kde bude mať po celý deň dostatok tepla i svetla. Ak to nie je možné, môžete ju postaviť aj na okno obrátené na juh alebo západ. Orchidea však nemá rada priame slnečné lúče, preto dbajte o dostatočné tienenie.
Pod vplyvom priameho slnka by mohli listy rastliny zožltnúť a opadať.
2. Teplota a vlhkosť

Orchidea vyžaduje dennú teplotu v rozmedzí 22 a 27 °C. V noci jej vyhovuje teplota okolo 18 °C. Pri vetraní pozor na prievan — tieto krásne rastlinky ho nemajú rady. Dôležitá je tiež vlhkosť vzduchu. Tá by sa mala pohybovať medzi 50 – 75 %.
3. Ako polievať orchideu

Ak orchideu zabudnete poliať, veľké nebezpečenstvo to pre ňu nemusí znamenať. Problémom je ale preliatie. Dodržiavajte preto niekoľko zásad:
- Zalievajte raz za 7 dní, v zimnom období raz za 10 dní.
- Substrát nesmie byť veľmi mokrý.
- Na zalievanie používajte prevarenú alebo dažďovú vodu.
- Kúpte si špeciálny kvetináč pre orchideu. Kvetináč má dve časti. Do vonkajšej časti sa naleje voda. Textilnými knôtmi je vlhkosť odvádzaná do vnútornej časti kvetináča priamo do substrátu, v ktorom je orchidea zasadená. Toto riešenie zabráni premočeniu koreňov.
4. Aký substrát vybrať

Substrát pre orchideu musí zabezpečovať dobrú cirkuláciu vzduchu a odvádzanie prebytočnej vlhkosti od koreňov. Vhodné sú kúsky kôry ihličnanov, štrk, kokosové vlákno, lávové kamienky, keramzit alebo perlit. Na prúdenie vzduchu vplýva tiež výber črepníka. Mal by mať dostatok otvorov najmä v spodnej časti.
Držíme palce v pestovaní. 🙂